Web Content Display Web Content Display

Zagrożenia z którymi można spotkać się w lesie

 1. Prace leśne, takie jak np. ścinka drzew. Miejsca te oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Bezwzględnie trzeba stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
 2. Drzewa, które pełnią funkcje biocenotyczne. Inaczej – drzewa obumarłe,
  z wyraźną próchnicą. Są niebezpieczne, ponieważ przy niewielkim wietrze mogą się złamać.
 3. Dzikie zwierzęta są zarówno niesamowite, jak i niebezpieczne. Unikajmy bliskich spotkań z nimi, ponieważ gdy poczują się zagrożone mogą zaatakować. Zwierzęta te przenoszą również groźne choroby (gruźlica, wścieklizna, bąblowica).
 4. Pozostałości po lisich czy borsuczych norach. Często ukryte pod warstwą liści, stanowią bezpośrednie zagrożenie, którego konsekwencją są urazy stawów.
 5. W lasach możemy napotkać również pozostawione przez kłusowników wnyki
  i sidła. Są one często niewidoczne, dlatego przemierzając leśne ostępy należy być ostrożnym.
 6. Pogoda odgrywa ważną rolę w planowaniu wycieczek, również tych leśnych. Burza, deszcz, gradobicie czy ulewa mogą sprawić wiele problemów. Przed wyjściem z domu sprawdzajmy prognozę pogody!
 7. Kolorowe liście i kwiaty mogę być trujące. To samo tyczy się grzybów i leśnych owoców. Trzymajmy się zasady: nie znam, nie dotykam.
 8. Las zamieszkują także małe stworzenia takie jak np. kleszcze. Przenoszą one chorobę jaką jest borelioza. Po leśnym spacerze sprawdzajmy, czy nie przynieśliśmy go ze sobą.
 9. Przemierzając leśne ścieżki uważajmy na węże. Przy spotkaniu z nim po prostu się oddalmy.