Asset Publisher Asset Publisher

LASY PAŃSTWOWE POMAGAJĄ W WALCE Z PANDEMIA

Lasy Państwowe włączyły się do akcji oddawania krwi i jej składników oraz osocza. W porozumieniu z Narodowym Centrum Krwi. Od 27 stycznia leśnicy przystąpili do akcji, która potrwa do końca roku.

Wszystkie centra regionalne krwiodawstwa narzekają na brak krwi, jej zapasy są na wyczerpaniu, brakuje krwi wszystkich grup, nawet tych najpopularniejszych. Krew jest najcenniejszym lekarstwem, równie cennym jest również osocze od ozdrowieńców, które pomaga leczyć i łagodzi skutki choroby Covid-19. Dlatego ważne jest odbudowanie stnu zapasów z okresu przed pandemią.

 

 Na stronie https://krew.info/zapasy/ można sprawdzić, gdzie i jakiej grupy krwi najbardziej brakuje.

 

Akcja  „Leśne osocze, leśna krew” rozpoczyna się 27 stycznia i potrwa do końca roku, wezmą w niej udział leśnicy z całej Polski.

            - Krew to bezcenny dar. Cieszymy się, że możemy się nim podzielić. Leśnicy są zawsze wrażliwi na los innych, dlatego starają się być tam, gdzie potrzebna jest pomoc – podkreśla Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

- Jako jeden z pierwszych ozdrowieńców zachęcam wszystkich do włączenia się w tę akcję wsparcia. Solidaryzując się z chorymi przekażmy bezcenny lek życia - dodaje Edward Siarka, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

Chcąc wziąć udział w akcji wystarczy udać się do wybranego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i podać hasło: „Leśne osocze, leśna krew”. Od jednej osoby pobiera się ok. 450 ml krwi. Do operacji serca potrzeba sześć jednostek krwi, a do przeszczepu wątroby nawet 20. Najwięcej krwi potrzebują ofiary wypadków drogowych, nawet do 50. jednostek.

Lasy Państwowe są aktywne w udzielaniu pomocy w walce z koronawirusem wspierając ośrodki medyczne, służby mundurowe, domy dziecka i domy pomocy społecznej ze swojego terenu np. leśnicy z terenu łódzkiej dyrekcji LP pomagają najbardziej potrzebującym, dowożąc na oddział butle z tlenem dla chorych w szpitalu covidowym „Na Stokach” w Łodzi, a leśnicy z terenu wrocławskiej dyrekcji LP przekazali pieniądze dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jednostki Lasów Państwowych łącznie przekazały kilka milionów złotych na walkę z pandemią.