Asset Publisher Asset Publisher

Dokarmianie zwierząt leśnych przez uczniów bobolickiej szkoły

Kolejna, cykliczna akcja dokarmiania zwierzyny leśnej organizowana przez Szkołę Podstawową im H. Sienkiewicza w Bobolicach i Nadleśnictwo Bobolice odbyła się 19.02.20121 roku. Uczniowie przez tydzień zbierali karmę, a w dniu dokarmiania, przy pomocy leśników, załadowali na samochód i razem pojechali do lasu. Ze względy na rygory epidemiczne udział w dokarmianiu mogło wziąć tylko troje uczniów. Miejscem dokarmiania był paśnik znajdujący się w leśnictwie Kępno.

Uczniowie zebrali dużo karmy, ok 150 – 200 kg. Można w niej było znaleźć przeróżne produkty spożywcze – ziemniaki, jabłka, wysuszone pieczywo, siano, marchew i buraki, ziarna zbóż, makaron, kapustę i wiele, wiele innych.  Były też pyzy leśne w siatkach dla ptaków. Cała karma wyłożona została pod paśnikiem, a ziarna wsypane do korytka. Różnorodność wyłożonej karmy oraz jej ilość była imponująca.

Dobra pogoda sprzyjała przeprowadzenia lekcji terenowej na temat konieczności dokarmiania zwierzyny w czasie zimy, szczególnie przy wysokiej pokrywie śniegu, kiedy dostęp do runa leśnego jest bardzo utrudniony, szczególnie dla saren. Zalegający śnieg umożliwił przeprowadzenie przez leśników „szkolenia” z rozpoznawania tropów zwierzyny. A tropów, jak zwykle przy paśniku, było bardzo dużo – jelenie, dziki i sarny, zdarzyły się też tropy zajęcy i lisa. Pytań było bardzo dużo, dotyczyły głównie różnic między tropami jelenia i dzika. Zainteresowanie wzbudziła lizawka znajdująca się koło paśnika. O tym, że lizawka to sól w kostce przekonali się liżąc ją z niejakim niesmakiem.

Zimowe dokarmianie zwierzyny to nie tylko lekcja przyrody, to lekcja empatii dla zwierząt, to uwrażliwienie dzieci na ciężką dole zwierząt w czasie zimy.