Asset Publisher Asset Publisher

Sesja archeologiczna

W dniu 28.10 2015 roku, w sali edukacyjnej Nadleśnictwa Bobolice, przeprowadzono sesję popularno –naukową pt.  „Dziedzictwo archeologiczne ziemi bobolickiej i polanowskiej: rozpoznanie, potencjał, perspektywy". Sesja zorganizowana została w ramach projektu „Nieinwazyjne rozpoznanie potencjału zasobów archeologicznych rejonu Bobolic, woj. zachodniopomorskie". Organizatorem spotkania był Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współorganizatorem Towarzystwo Ekologiczno-Kulturalne w Bobolicach oraz Nadleśnictwo Bobolice. Przedsięwzięciu patronowali: Nadleśnictwo Polanów, Burmistrz Bobolic oraz Muzeum w Koszalinie.

W czasie sesji zaprezentowano, uzyskane w trakcie realizacji wspomnianego projektu badawczego, wyniki badań, dotyczące zastosowania nowoczesnych, nieinwazyjnych metod przy rozpoznawaniu struktur pradziejowych, jak również omówiono zagadnienia funkcjonujące w polityce ochrony i zarządzania dziedzictwem archeologicznym. W jej trakcie podjęte zostały również zagadnienie oceny potencjału zasobów dziedzictwa archeologicznego ziem bobolickiej i polanowskiej. Analizowano, w jaki sposób zainwentaryzowane zasoby dziedzictwa archeologicznego można wykorzystać pod kątem rozwoju ruchu turystycznego w gminach. Rozważano kwestię dobrych praktyk upowszechniania społeczeństwu wiedzy na temat wspomnianych zasobów, stosowania różnych technik popularyzacji. W wyniku dyskusji i przemyśleń uczestnicy sesji doszli do wniosku, że należy podejmować wspólne działania w celu usprawnienia systemu ochrony i zarządzania dziedzictwem archeologicznym, mając w intencji integrację działań naukowo-badawczych, edukacyjnych oraz popularyzatorskich. W konsekwencji, działania te mają na celu integrację różnych środowisk w działaniach na rzecz ochrony i zarządzania dziedzictwem archeologicznym.

Wspomniane wyżej temat omówione zostały w referatach:

1.      „Nieinwazyjne rozpoznanie potencjału zasobów archeologicznych rejonu Bobolic" – dr Michał Pawleta, UAM.

2.      „Dzieje powiatu bobolickiego 1872-1932" – mgr Bronisław Malinowski . Towarzystwo Ekologiczno-Kulturalne w Bobolicach.

3.      „Rozpoznanie zasobów archeologicznych ziemi bobolickiej i polanowskiej" – mgr Jacek Borkowski, Muzeum w Koszalinie.

4.      „Wyniki weryfikacyjnych badań powierzchniowych rejonu Bobolic w 2015 r." – mgr Paweł Kaźmierczak, Muzeum im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp.

5.      „Nieinwazyjne metody teledetekcyjne w rozpoznaniu dziedzictwa archeologiczno-historycznego rejonu Bobolic" – dr Rafał Zapłata, UKSW.

6.      „Konserwator na straży dziedzictwa na przykładzie stanowisk z Pomorza Zachodniego – mgr Marlena Józefowska, WUOZ.

7.      „Popularyzacja wiedzy o zasobach archeologicznych ziemi bobolickiej i polanowskiej" – dr Michał Pawleta, UAM

O zainteresowaniu prezentowanym tematem świadczyła frekwencja. Na spotkanie przybyło ok. 70 osób – leśników z Bobolic i Polanowa zainteresowanych badaniami w lasach, przedstawicieli samorządów, muzealników, stowarzyszeń, przedstawicieli instytucji kultury, mieszkańców Bobolic i okolicznych miejscowości zainteresowanych historią Pomorza Środkowego.

Istotnym jest,  że główny organizator - naukowcy z Instytutu Prahistorii i UKWS, do organizacji sesji i do patronatu zaprosili, zaangażowali kilka instytucji – samorządy, nadleśnictwa i organizacje pozarządowe, dzięki czemu przedsięwzięcie nabrało charakteru społecznego.

Sesja, która się odbyła, jej dostępność dla lokalnej, i  nie tylko lokalnej społeczności, to nie zamykanie badań, ich sposobów i wyników do naukowej szuflady gdzieś w przepastnych archiwach uniwersyteckich. To pokazanie szerokiemu gronu, że historia, dawna historia jest wokół nas, otacza nas, że stąpamy po jej skarbach ukrytych pod ziemią, i że dzięki pracy takich ludzi, jak organizatorzy sesji, może być dla nas dostępna.