Asset Publisher
Leśny Punkt Edukacji Archeologicznej w Bobolicach
13.07.2017 r. na terenie leśnictwa Łanki, przy rezerwacie „Buczyna" dokonano otwarcia Leśnego Punktu Edukacji Archeologicznej. Powstał dzięki wspólnemu działaniu Nadleśnictwa Bobolice, Towarzystwa Ekologiczno – Kulturalnego w Bobolicach, Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu i Urzędu Miejskiego w Bobolicach. Jest ostatnim etapem szerokiego projektu badawczego „Nieinwazyjne rozpoznanie potencjału zasobów archeologicznych rejonu Bobolic, woj. zachodniopomorskie", realizowanego przez UAM. Poprzedziło go seminarium archeologiczne i wystawa zorganizowane wspólnie w 2016 roku. Dzięki badaniom archeologicznym, prowadzonym przez ostatnie dwa lata, dowiadujemy się o skarbach prahistorycznych ukrytych pod ziemią, po której codziennie stąpamy, nie zdając sobie sprawy z tego, co pod nią drzemie. Badania wykazały obecność w bobolickich lasach licznych grodzisk, kurhanów i megalitów pochodzących z różnych epok historycznych.
Punkt, znajdujący się w bliskim sąsiedztwie skupiska kilku kurhanów składa się z wiaty turystycznej ze stołem i ławami, stojakiem na rowery i koszem na śmieci. Całość ogrodzona jest drewnianym płotkiem. Przy drodze znajduje się duża tablica edukacyjna, na której umieszczone są ogólne informacje o zabytkach prahistorycznych, ich pochodzeniu i znaczeniu oraz o budowie geologicznej terenu. Lokalizacja punktu też nie jest przypadkowa – droga, przy której się znajduje jest fragmentem pomorskiego szlaku turystycznego Greenway – Naszyjnik Północy. Z drogi często korzystają liczni turyści, sportowcy, spacerowicze i amatorzy wycieczek rowerowych.
Otwarcia punktu dokonali: nadleśniczy Adam Potocki, burmistrz Mieczysława Brzoza, prezes TE-K Janusz Koczkodaj, oraz dr Michał Pawleta z UAM w Poznaniu. Wydarzenie było transmitowane przez Radio Koszalin.
Zdj. Łukasz Opszyński, Anna Malazdra