Lista aktualności Lista aktualności

Wybudowano nową wieżę przeciwpożarową

Od listopada 2011 r. w Nadleśnictwie Bobolice trwały prace nad budową wieży obserwacyjnej przeciwpożarowej. Przedsięwzięcie realizowane było przy udziale środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wieżę oddano do użytku w październiku 2012 r.

Powstała w leśnictwie Kurowo wieża, zastąpi zlikwidowaną w listopadzie 2010 roku drewnianą wieżą obserwacyjną z leśnictwa Lubowo. Nowo wybudowany obiekt o konstrukcji żelbetowej, z zamontowaną na szczycie kabiną obserwacyjną oraz galeryjką dla celów widokowych, wznosi się na wysokość 49,5 m. W okrągłych ścianach umieszczone są otwory doświetlające i wentylujące, a wewnątrz trzonu znajduje się klatka schodowa typu ślimakowego. Galeryjka obserwacyjna będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych osób, chcących podziwiać wyjątkowy krajobraz rozciągający się dookoła obiektu. Wysokość, na której znajduje się taras widokowy, to 45,5 m. Galeryjka widokowa jest oporęczowana i dodatkowo zabezpieczona prętami - siatką bezpieczeństwa.

Wieża w Kurowie jest jednym z elementów sieci obserwacyjnej w RDLP w Szczecinku. Kontakt z wieżami z sąsiednich nadleśnictw pozwoli na błyskawiczne zlokalizowanie pożaru, a wiadomo, że szybka lokalizacja, to szybka akcja gaśnicza, to minimalizowanie strat pożarowych.