Lista aktualności Lista aktualności

URATOWANY MYSZOŁÓW ODZYSKAŁ WOLNOŚĆ

Rannego ptaka znaleziono przy drodze w Zegrzu Pomorskim. Rehabilitację otrzymał w Koszalinie. Przekazany przez leśników fundacji LARUS, dzięki staraniom miłośników zwierząt, doszedł do zdrowia i cieszy się wolnością.

Informacja o rannym ptaku pojawiła się z samego rana. Leśników o rannym myszołowie poinformował mieszkaniec Zegrza Pomorskiego. Pomoc przyszła natychmiast. Informacje o zwierzętach wymagających pomocy pojawiają się dość często. Użytkownicy lasu, grzybiarze, turyści oraz spacerowicze z taką informacją przychodzą prosto do leśników. 

To dla nas małe święto. Będziemy bardzo szczęśliwi wypuszczając myszołowa na wolność, ale teraz najważniejsza jest jego pełna rehabilitacja. - mówi rzecznik nadleśnictwa Piotr Nowak.

Najczęściej leśnicy informowani są o zwierzętach, które uczestniczyły w wypadkach drogowych, albo zginęły z innych powodów. Każdą z tych informacji pracownicy nadleśnictwa zawsze weryfikują. Wzywane są też inne służby: policja, weterynarz. Wszystko zależy od sytuacji. Często zdarzenie wymaga kompleksowej interwencji. Tak było w tym przypadku. Sprawa martwych zwierząt przekazywana jest do służb zajmujących się utylizacją. Jeśli zgłoszenie dotyczy żywego, ale rannego zwierzęcia, wtedy informowany jest lekarz weterynarii.


Dobrze, że społeczeństwo ma taką intuicję, żeby zgłaszać do nas podobne sytuacje. Jako przyrodnicy zawsze jesteśmy otwarci na działanie i pomoc. Oczywiście są jeszcze inne służby, które powinny zajmować się pomocą rannym zwierzętom. Współpracujemy z nimi na co dzień. - podsumowuje rzecznik nadleśnictwa.


Myszołów prawdopodobnie został potrącony przez samochód. Miał problemy z błędnikiem - podaje Katarzyna Lesner z fundacji ptaków LARUS.

Myszołowa zaobrączkowano i wypuszczono na wolność na Czaplej Górze, nieopodal budynku Nadleśnictwa Manowo. Leśnicy apelują o czujność i wrażliwość w takich sytuacjach oraz informują, by przy spotkaniu rannego zwierzęcia nie działać samodzielnie i nie zabierać zwierzą z lasu na własną rękę. Informacje najlepiej przekazywać do nadleśnictwa i na kontakt do fundacji LARUS.

Marek Stasiuk - rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku