Lista aktualności Lista aktualności

Studenci w Nadleśnictwie Bobolice

W dniu 27.06.2013r Nadleśnictwo Bobolice gościło grupę studentów z Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi studiujących leśnictwo w systemie zaocznym.

Inicjatorami tego spotkania byli słuchacze studiów, pracownicy nadleśnictwa Bobolice: Krzysztof Dyk oraz Andrzej Pilzek.
Na wybranych powierzchniach nadleśnictwa zostały przygotowane profile glebowe, gdzie odbyły się zajęcia terenowe z przedmiotu Siedliskoznawstwo leśne.
Każdy profil szczegółowo był omawiany przez prowadzącego zajęcia – dr inż. Antoniego Sienkiewicza. 
Zajęcia terenowe prowadzone były w lekkiej formule, łączącej olbrzymią wiedzę teoretyczną Pana doktora Sienkiewicza z praktycznym doświadczeniem gospodarzy reprezentowanych przez Pana nadleśniczego Adama Potockiego, zastępcę nadleśniczego Huberta Napierałę oraz leśniczych nadleśnictwa Bobolice: Eugeniusza Stasika, Pawła Reinerta, Marka Surusa oraz Tomasza Kurka.
W trakcie zajęć, w pewnych momentach gospodarze mogli poczuć się jak za dawnych studenckich czasów, gdyż Pan doktor z konkretnymi pytaniami dotyczącymi tematu  zwracał się nie tylko do studentów, ale również (a czasem nawet przede wszystkim) do gospodarzy. Wywoływał tym niemałe poruszenie wśród leśników, którzy chociaż świetnie sprostali wyzwaniu, mieli okazję przywołać  znane z minionych studenckich czasów uczucie towarzyszące odpytywaniu.
Goście zwiedzali również kopalnię kruszywa znajdującą się w Sępólnie Wielkim, gdzie w nieco innej skali odkryty profil glebowy w postaci kilkudziesięciometrowej ściany urobku górniczego odkrywał tajemnicę działalności lądolodu. Było to miejsce na zgłębianie tematu  dotyczącego również kwestii wydobywania żwiru i kruszywa oraz zasad i metod rekultywacji terenu po zakończeniu działalności górniczej. Przewodnikiem i prelegentem był pan Wiesław Durał – dzierżawca Kopalni w Sępólnie.
Zajęcia te można uznać za niezwykle udane – Pan doktor Sienkiewicz dziękując Panu Nadleśniczemu podkreślał świetną organizację i przebieg szkolenia, z nieukrywanym wzruszeniem  dziękował za okazaną gościnność. 
Dla gospodarzy nadleśnictwa Bobolice - była to świetna lekcja z siedliskoznawstwa i gleboznawstwa prowadzona przez znakomitego nauczyciela przedmiotu – Pana dr inż. Antoniego Sienkiewicza oraz krótka odskocznia od codziennych spraw zawodowych do okresu studenckiej młodości.