Lista aktualności Lista aktualności

STRAŻ LEŚNA POMOGŁA UJĄĆ POSZUKIWANEGO

Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Czaplinek pomogli policji z Drawska Pomorskiego w zatrzymaniu złodzieja. Straż leśna to formacja, która często angażuje się we wspólne działania z innymi służbami.

Podczas patrolu policjanci usiłowali zatrzymać do kontroli samochód. Jednak mężczyzna nim kierujący nie tylko się nie zatrzymał, ale zaczął uciekać do lasu. Samochód porzucił przy jednej z leśnych dróg. Policjanci poprosili o pomoc strażników leśnych z Nadleśnictwa Czaplinek. Leśnicy szybko pomogli w zatrzymaniu uciekającego. Mężczyzna nie tylko był podejrzany o kradzież, ale także posiadał przy sobie narkotyki.

Strażnicy leśni otrzymali podziękowania od Komendanta Powiatowej Komendy Policji w Drawsku Pomorskim za pomoc w akcji i zaangażowanie.

Straż Leśna to formacja zwalczająca szkodnictwo leśne. Pilnująca porządku i przestrzegania obowiązującego prawa na terenach leśnych.

Jako formacja wyspecjalizowana ściśle współpracuje z innymi służbami, a przede wszystkim z policją, wykorzystując swe atuty, m.in. doskonałą znajomość terenu, mobilność, profesjonalny sprzęt i wszechstronność.

Każdego roku strażnicy leśni angażują się we wspólne patrole z innymi służbami. W ciągu roku na terenie szczecineckiej dyrekcji łącznie jest od 20 do 100 wspólnych patroli tylko w jednym nadleśnictwie.

Straż Leśna prowadzi także różnego rodzaju akcje np. „Stroisz” czy „Choinka”. Niestety w okresie świąt znacznie wzrasta liczba przypadków nielegalnego pozyskiwania stroiszu (gałęzi jodły) lub drzewek, a ostatnio także mchu i ściółki leśnej. Od kilku lat znajdują one zastosowanie we florystyce, mech używany jest w kompozycjach kwiatowych, czy dekorowania ścian i dachów. Zgodnie z prawem nie może on być jednak pozyskiwany z lasów.

Coroczne statystki jasno wskazują, iż liczba przypadków szkodnictwa leśnego nie spada. W ubiegłym roku strażnicy ze szczecineckiej dyrekcji łącznie wstawili ok. 3800 mandatów oraz pouczeń. Odnotowali również 40 przypadków kłusownictwa, 50 przypadków kradzieży oraz zniszczenia mienia oraz ok. 140 przypadków kradzieży drewna.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=AhhTepTZVcM&feature=emb_logo