Lista aktualności Lista aktualności

Sadzenie lasu w Nadleśnictwie Bobolice

W dniu 4 kwietnia 2019 roku w Nadleśnictwie Bobolice została zorganizowana akcja sadzenia drzew pod nazwą „Jedno dziecko, jedno drzewo”. Akcja jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych, i w tym roku została wprowadzona pilotażowo na terenie RDLP w Szczecinku, by w latach kolejnych mogła rozrosnąć się i uzyskać już rangę akcji ogólnopolskiej.

Głównym przeslaniem akcji jest to, by narodziny dziecka zostały zaakcentowane poprzez  posadzenie upamiętniającego to wydarzenie drzewa. Ta wspaniała idea wywodzi się spoza granic Polski, a dokładniej z miasta Lausanne w Szwajcarii, w którym lokalne władze zadecydowały, by każde urodzone dziecko zostało zaproszone do posadzenia drzewa w miejscu do tego celu wyznaczonym.

Kierując się głównym przesłaniem projektu, jak również korzystnymi dla uczestników względami organizacyjnymi, Nadleśnictwo Bobolice wyznaczyło powierzchnię pozrębową w Leśnictwie Lubowo. Sprzyjająca aura, łatwy dojazd i chęć uczestnictwa w tym niecodziennym wydarzeniu sprawiły, że akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zgodnie z planem, około godziny 8.30 uczestnicy akcji spotkali się w wyznaczonym miejscu skąd udali się w kierunku leśnictwa Lubowo, gdzie przy wytypowanej powierzchni do sadzenia czekały przygotowane sadzonki. Poza rodzicami dzieci urodzonych w latach 2017-2018 w akcji udział wzięli, tradycyjnie już od wielu lat, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach. Pod opieką pań nauczycielek przyjechało 38 uczennic i uczniów z klasy IV b i VI a. Zaproszonych gości powitał nadleśniczy Adam Potocki, który w słowach wprowadzenia podkreślił nie tylko wymiar przyrodniczy tego wydarzenia,  ale również jego znaczenie  symboliczne. Po krótkim omówieniu zasad bezpiecznego posługiwania się szpadlem – wszak tym z pozoru prostym narzędziem można komuś lub sobie zrobić krzywdę – zasadę techniki sadzenia w jamkę omówił leśniczy  leśnictwa Lubowo Radosław Nowicki. Jako pierwsi do sadzenia przystąpili rodzice ze swoimi pociechami sadząc symboliczna sadzonkę dębu.  Na pamiątkę tej podniosłej chwili najmłodszy członek rodziny otrzymał dyplom uczestnictwa w akcji, a rodzicom, za zaangażowanie i chęć uczestnictwa, wręczono drobny upominek. Następnie młodzież szkolna, po pobraniu sadzonek i wzniesieniu kilku zachęcających do pracy okrzyków, rozpoczęła sadzenie dwuletniego buka. Na powierzchni nie zabrakło leśników, którzy chętnie pomagali przy sadzeniu, dzieląc się wiedza i doświadczeniem. Po zakończonym sadzeniu, celem upamiętnienia akcji, został wkopany słup z pamiątkową  tabliczką oraz zakopana została kapsuła, w której znalazły się prace plastyczne uczniów oraz informacje o szkole i nadleśnictwie. Po tak ciężkiej pracy na wszystkich uczestników akcji czekał ciepły posiłek i ognisko. W zależności od preferencji smakowych każdy znalazł coś  dla siebie, nie brakowało kiełbasek, drożdżowych bułeczek, herbaty, soków i pysznej zupy pomidorowej. Po posiłku regeneracyjnym nadszedł czas na gry i zabawy edukacyjne przy stanowisku nadleśnictwa. Do leśnego „Koła fortuny” i tablicy edukacyjnej „Czyj to trop” ustawiła się długa kolejka chętnych do zgłębienia wiedzy leśnej. Chociaż pytania nie należały do najłatwiejszych, to w większości przypadków padały poprawne odpowiedzi, które oczywiście nagradzano drobnymi upominkami. Tym miłym akcentem pilotażowa akcja sadzenia lasu pod hasłem „Jedno dziecko, jedno drzewo” została zakończona.

 

Tekst: Katarzyna Gołębiowska

Foto: Marek Stasik