Lista aktualności Lista aktualności

Piknik z okazji Dnia Święta Lasu

Na Dzień Święta Lasu leśnicy z Nadleśnictwa Bobolice zaprosili uczniów ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Bobolicach na piknik do lasu, do leśnictwa Olkowo. Zaproszenie przyjęli uczniowie z klas II, IV i V, głównie członkowie Szkolnego Kola LOP oraz trzy nauczycielki, opiekunki grupy.

Głównym punktem spotkania w lesie było sadzenie – odnowienie zrębu.  Zostało ono poprzedzone pogadanką o ochronie pożarowej lasu. Ciekawość uczniów – dotycząca głównie gaszenia pożarów przy użyciu samolotów i śmigłowców – była bardzo duża. Pytani, chętnie opowiadali o przyczynach pożarów i tragicznych skutkach wypalania traw.

Po instruktażu, jak należy prawidłowo sadzić, uczniowie przystąpili do pracy. Przy pracy ze szpadlem zmagali się z korzeniami i kamieniami, ale dzielnie dawali sobie z nimi radę. Każda para otrzymała w worku sadzonki 2/0 sosny pospolitej. Po zakończeniu sadzenia okazało się, że dzięki pracy  młodych członków bobolickiego LOP, Nadleśnictwu przybyło 0,20 ha młodego lasu.

Po trudach sadzenia przyszła pora na zabawę.  Do „Leśnego koła fortuny" w kolejce stawiały się wszystkie dzieci, wszystkie chciały pochwalić się swoja wiedzą. Na wylosowane pytania odpowiadały tak długo, aż obszerna lista pytań się wyczerpała. Po udzielanych odpowiedziach można śmiało powiedzieć, że wiedza przyrodnicza bobolickich uczniów jest bardzo duża. Dzieci z klasy II odpowiadały na pytania, których tematy nie mieściły się jeszcze w zakresie ich nauki. Odpowiedzi uczniów uzupełniane i poszerzane były przez prowadzących, co z konkursu uczyniło bardzo ciekawą rozmowę, właściwie wymianę zdań na wiele przyrodniczych tematów. Po konkursie wszyscy jego uczestnicy otrzymali ciekawe nagrody. Szczególnym powodzeniem cieszył się „Przewodnik turystyczny" z mapą gminy i nadleśnictwa. Uczniowie znajdowali na mapach miejscowości, w których mieszkają i pokazywali kolegom miejsca, w które razem z rodzicami jeżdżą na grzyby i na wycieczki.

Piknik zakończył się ogniskiem. Na takich spotkaniach z uczniami w lesie widać, że lekcje w terenie, lekcje praktyczne są dla nich ciekawsze, niż lekcje przy tablicy. Mimo, że uczniowie bawili się cały czas, to z pewnością zdecydowanie pogłębiły swoja wiedzę przyrodniczą, poznały, jak ciężką pracą jest sadzenie lasu, i że o las trzeba dbać, szanować go i podchodzić do niego  z pokorą.