Lista aktualności Lista aktualności

CO ZROBIĆ Z CHOINKĄ PO ŚWIĘTACH

Naturalne drzewko choinkowe, które można było kupić przed świętami, także od leśników w przedświątecznej akcji "Choinka od leśnika" spełniło już swoją funkcję. Co z nim zrobić po świętach. Podpowiadamy.

 

Święta i po świętach a choinka nadal stoi i powoli traci igły. Drzewko, które jeszcze niedawno ozdabialiśmy teraz trzeba wyrzucić. Gdy mamy do czynienia z drzewkiem w doniczce, problem jest mniejszy, bo można ją posadzić w przydomowym ogródku.

Trzeba tylko odrobine wysiłku, odpowiedniego zabezpieczenia i na wiosnę będzie gotowe do posadzenia.

Pokazujemy jak to zrobić w poradniku przedświątecznym pt. "Najlepsza choinka na święta".

link: https://www.youtube.com/watch?v=0GbaVfirCls 

 

Jednak w przypadku ściętego drzewka sytuacja jest inna. Zdarzały się przypadki, kiedy ktoś taką choinkę wyrzucił do lasu, lub pod blok. Mimo, że drzewko jest biodegradowalne (rozkłada się w naturalnym środowisku bez szkody dla niego), to absolutnie nie powinniśmy go pozostawiać gdzie popadnie. Choinkę po świętach można zagospodarować.

Powinniśmy choinkę rozdrobnić - odciąć gałązki a pień pociąć na mniejsze części. Jeśli potniemy na bardzo małe kawałki, to możemy użyć pozostałości jako nawóz pod roślinami w ogrodzie a także spalić w piecu.

Choinki możemy także pozostawić przy osiedlowym śmietniku (nie wrzucamy do kontenera), skąd zostaną zabrane i potraktowane jako odpady komunalne. W miastach często organizowane są zbiórki drzewek. Drzewka służą jako biomasa do ogrzewania mieszkań. Informacje o tego typu zbiórkach możemy uzyskać na stronach urzędów gminy.

Warto dobrze przygotować "zużyte" drzewko do oddania. Przewiązać sznurkiem, lub spakować do worków, które otrzymujemy od firmy, która odpowiada za wywóz odpadów.